Yorum yok

Bizi Biz Yapan Ramazan / Genç Mekan

Ramazândır bugün cânâ mü’minler şâdümân oldu
Açıldı bâb-ı rahmetler bize dâru’l-emân oldu

| Alvarlı Muhammed Lütfî

Müslümanın rahmet kapısı, bereket evi ve sığınağıdır Ramazan.
Mertebelerin en şereflisi olan kulluk kapısının sonuna kadar açıldığı, dost ile kadrin, Rabb ile muhabbetin bereketlendiği Ramazan; Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan.

Hatrın keyfi, zamanın zekatı ve cemaatin tadına birlikte varmak üzere 7 Tepeli İstanbul’un 7 camisini teravih rotaları ile buluşturduk. “7 Tepe 7 Teravih” rotamız Ramazan ayında birlikteliğin izinde.

Ramazan ayının iyileştirici gücüne niyet aldık. “Mukabele-i Şerif” ve “Ramazan’ın Gölgesinde Sohbet ” programlarımız hergün Genç Mekan’da.

Kur’an-ı Kerim’de infak; iman ve namazdan sonra zikredilmiştir. Ramazan ayında infakın en güzel temsilini “Asr-ı Saadette İnfak Yarışı” programında dinleyeceğiz.

Asr-ı Saadetteki ölçüleri “Susmanın Fazileti- Lisanda Zarafet”, “Geleceğe Dönüş; Affetmek” ve “İslam Aile Fıkhı” programlarında öğrenecek ve ilmin ikramına nail olacağız.

Ramazanın ruhunu taşıyan sofralar, gelenekselleşen ziyaretler; kültür ve tarihimizdeki erdemli davranışlar ve yansımalarını “Osmanlı İstanbul’unda Ramazan Kültürü ve Sofraları”, “Ramazan Akşamlarının Vazgeçilmezi- Ortaoyunu Geleneği”, “İslam Resim Sanatında Kutsal Kişiler Nasıl Resmedildi?” ve “İstanbul’daki Kutsal Emanetler- Online Gezi” programlarında Ramazan’ın Osmanlı sanatına yansımalarını gezerek ve inceleyerek öğreneceğiz.

Ramazan hazırlığı yaptığımız mutfaklarımızda hem “Verimli Ramazan için Sağlık Tavsiyeleri” ile sağlığımıza dikkat edecek hem de “Kandil Simidi Yapımı” ile tariflerimize bir yenisini daha ekleyeceğiz.

 

Bir Yorum Yap