Yorum yok

Genç Mekan Ocak Ayı Eğitim Takvimi

Kıraat ilminin ilk basamağına “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” programı ile başlıyoruz.

Kelimler okyansunda su damlaları olan haflerin seslerine vakıf olmak, berrak ve latif bir okuyuşla hemhal olmanın mühim şartlarını Kur’an-ı Kerim öğreticisi Ceylan Şahin ile Genç Mekan’da “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma”derslerine başlıyoruz.

En az bir en çok dört elif miktarı medlerle, mahreçlerin ve seslerin fonetik özelliklerine,
Kur’an-ı Kerim’in “usûl ve erkânı”na göre okunmasına yani “ilm-i kıraat”ın uzun ancak keyifli yollarını 4 Ocak Çarşamba saat 14.00’te ilk dersi ile adım atıyoruz.

Billurlaşan harfler, yerinde mahreçler ile ilim perdesinin ucundan tutuyoruz.

Not; Dersimiz düzenli olarak devam edecektir. Kontenjan sınırlıdır.
[16:30, 02.01.2023] ilayda genç mekan: Hey Sosyologlar; Genç Mekan’da Ocak Ayı Göç Kürsüsüne Dönüşüyor.

Kavimler Göçünden bu yana tarih çizelgesi üzerinde birçok iç ve dış göç yaşanmaya devam ediyor. Kozmopolit yapının temellerini oluşturan göç; beraberinde asimile kültürler, çoklu diller, değişen yaşamlar getirir. Yeni yılın ilk adımında Genç Mekan kapılarını Ocak ayında “Göç” teması ile açıyor.

Göçün temel nedenlerini birçok eski kaynaklarda savaş, kıtlık, hastalık gibi temel yaşam fonksiyonlarının kötüleşmesi sonucundadır. Günümüzde bu sebepler devam ederken bunların yanına ekleyeceğimiz medya, konforlu yaşam statüleri, beyin göçleri, kültürün algı yönetimindeki yerine de değineceğiz. Hangi başlıklarla mı ?

“Mülteciliğin Bireysel ve Toplumsal Sonuçları” nda sosyokültürel hafızları parçadan bütüne taşıyacağız.
“İnsan Hakları ve Onuru” ve “Uluslararası Koruma Statüleri” programında temel insan haklarına; “Sosyal Çalışmacı Gözünden Mültecilik”, “Gazeteci Gözünden Mülteciler” ve “Medyada Göç Söylemleri” programlarında ise haberlerin, gazetelerin, manşetlerin ve çalışmacıların algı süreçlerine eğilecek, “Göç Belgeseli Gösterimi” ile sürecin sinema sanatına ve sembolizasyonuna yansıyışının detaylarını inceleyeceğiz.
“Göç ve Kimlik” programında asimilasyonu, “Dünyanın Göç Algısı” programında söylem ve gösterimleri, “Göç Sonrası Hayat” ve “Göçün Ahlak Gelişimi Üzerindeki Etkileri” programında göçmen psikolojisini, “Mülteci Kadının Yükü” programında göç ve aile fertlerinin yük paylaşımını tartışacağız.

 

Yüz yüze ve onlıne gerçekleşecek olan aylık temamızın yanında düzenli dersler, atölyeler, geziler ve konsept çalışmalar ile Genç Mekan yeni yılda keyif dolu çalışmalar yapmaya devam ediyor.
Ocak ayında düzenli derslerimizden olan “Çini” ile ince işçiliğin temellerine inecek; “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma” ile kıraat sanatını icra edeceğiz. Geçen aylardan devam eden “Rika, Bendir, Tiyatro ve Time To Talk” programlarımızla Genç Mekan yine dolu dolu.

Gelenekselleşen “Birlikte Okuyoruz” ve “Tarih Gezilerinin” yanında “Hazire Gezisi” Ocak ayında İstanbul’u adımlarken “İnsanın Anlam Arayışı, Kuran-ı Kerim’de Geçen Kıssaların Gayeleri, Sosyoloji Perspektifinden Film Okumaları” programları Genç Mekan konferans salonunda ve online platformlarda buluşmaya devam ediyoruz.

Genç Mekan’da Ocak Ayı

Bir Yorum Yap