Yorum yok

Genç Mekan Kasım Ayı Eğitim Takvimi

🍉Haftalardır gündemimiz Filistin. Kalbimiz Gazze ile çarpıyor, günümüz direnişe dua ile geçiyor. Hep Filistin’i konuşmak ve Gazze’yi anmak istiyoruz. Haliyle Genç Mekan’da mesele belli: Filistin!
❤️‍🩹Müslümanlar olarak zor zamanlardan geçiyoruz; canımızla, malımızla, sevdiklerimizle imtihan oluyoruz. Ümivar olmaya gayret göstersek de acı hep kendini hatırlatıyor. “Acıya Övgü” seminerinde acıyla ne yapabiliriz sorusuna yanıt arayacağız?
🏵️Filistin’i zihnimizde ve yüreğimizde taşımak çok güzel! “Filistin Temalı Nakış Broş Atölyesi”nde, Filistin’i hatırlatan sembollerle nakış işleyecek ve hep Filistin’i hatırlatacak bir broş yapacağız!
🕌Filistin’i anlamak için Kudüs’ü anlamak gerekir. Filistin ile bir olabilmek için Kudüs’ü tanımak gerekir. “Kudüs ile Aramızdaki Bağlar” seminerinde peygamberler şehri Kudüs’ün Müslümanlar için önemini, hafızalarımızdaki ve kalbimizdeki yerini hatırlayacağız.
🕌Avucumuzun içini nasıl biliyorsak, öyle bilmemiz gereken, her bir taşını, her bir köşesini hafızamıza kazımamız gereken bir yer var: Mescid-i Aksa! “Mescid-i Aksa’yı Keşfediyorum” seminerinde, Mescid-i Aksa içerisindeki yapıları konuşacağız.
🤳Cephe yalnızca toprakta, savunma yalnızca vatanda olmaz. Sosyal medyada manipülatif içeriklerin ve dezenformasyon politikasının karşısında, doğru ve güvenilir bilgiyi yaymak; insanları harekete geçirmek son derece önemli. “Dijital Aktivizm” seminerinde; dijital dünyadaki savaşı ve sorumluluklarımızı konuşacağız.
🧸Gazze’de olanları izlerken en çok çocuklara üzülüyoruz belki de. Kimi yetim kalıyor, kimi öksüz, kimiyse öylece yitip gidiyor. ”Soykırım ve Çocuk” seminerinde Filistin’in çocuklarını, soykırıma uğrarken çocuk olmayı konuşacağız.
📖İstanbul demek, tarih demek! İslam medeniyetinin en güzel miraslarından olan yazma eserlerin en önemli durağı demek! Endülüsten Memlük’e, Osmanlı’dan Timur’a 10 farklı ekolü içinde barındıran ve kültürden kültüre ulaşan 10 ciltlik İstanbul Mushafı’nı görmeye ne dersiniz?
💬Yeni bir dil öğrenmek, farklı kültürlere yolculuk yapmak kişini kendisi için yapabileceği en büyük iyiliklerden biri. “Arapça Dil Eğitimi”nde A1 seviyede yazma, konuşma, dinleme ve okuma Arapçasını öğreneceğiz.
📝Aklınızda harika fikirler olabilir, hayata geçirilmesi için can attığınız projeler planlayabilirsiniz. Peki nasıl yazacağınızı biliyor musunuz? “Proje Yazım Atölyesi”nde bir proje yazmanın inceliklerini, gerekliliklerini ve, en önemlisi, çalışmanızı öne çıkarabilen noktaları konuşacağız.
❤️‍🩹Zorlu bir görüşme gerçekleştireceğimizde, yoğun bir iş gününde, sınavımız varken yahut çeşitli durumlarda içimizi kasıp kavuran stres duygusuyla başa çıkmanın yollarını “Stres Yönetimi” seminerinde konuşacağız.
🔮Osmanlı halk kültürü, bütün gizemi ile bizi bekliyor. “Osmanlı’da Tılsım ve Kehanet Kültürü” seminerinde, kahinlerin dünyasına dalacağız.
🎨Sanat tarihi, toplumlara dair çok şey söyler. Kültürümüzü ve dünyayı tanımada bize anahtarlık eder. “Türk ve İslam Resim Sanatı Nasıl Başladı?” seminerinde, geçmişe yolculuk yapacak, resim sanatının köklerine ineceğiz.
📚Genç Mekan’ın en güzel geleneği “Birlikte Okuyoruz!” devam ediyor. İstanbul da bizim, kitaplar da bizim!
📕Taşra yaşamının farklı zorlukları, farklı beklentileri ve kuralları vardır. Taşrada kadın olmanın da öyle. Peki ya taşrada kadın yazar olmak? Farklı kimliklere sahip bu öznenin serüvenini “Taşrada Kadın Yazar Olmak” seminerinde konuşacağız.
🏹Zor zamanlarda bize ne iyi gelir? Tabii ki sanat ve spor iyi gelir! “Çini Atölyesi” ve “Okçuluk Atölyesi”nde vaktimize renk, hareket ve bereket katacağız.
☕Genç Mekan, adına yakışır şekilde gençlerin! “Mekan Senin” günlerinde arkadaşını al Genç Mekan’a gel; çay, kahve ve internetle gününü geçir!
❤️Genç Gönüllüler, Genç Mekan’da! Genç Mekan’a güzellik ve zenginlik katan Genç Gönüllüler ile “Gönül Sohbeti”, “Medipol ve Marmara Üniversitesi Tanışma Günleri”, “Ses Hijyeni”, “İzlemesem Olmazdı”, “Şehristan Akademi” ve “Senin Kitabın” programlarında bir araya geliyoruz! Hepinizi bekliyoruz!
💌Kasım’da Genç Mekan’da görüşmek üzere!

Bir Yorum Yap