Yorum yok

Genç Mekan Ağustos Ayı Eğitim Takvimi

🌞Güneşin en tatlı halini gösterdiği ve dinginliğe kavuştuğumuz bu ayda, kişisel yolculuğumuza yeni duraklar eklemek için bol bol fırsatımız var. Genç Mekan olarak, bu ayı en güzel şekilde değerlendirebileceğiniz yepyeni bilgi ve deneyimlerle dolu bir takvim hazırladık. Biz etkinliklerimizle, atölyelerimizle ve eğitimlerimizle Ağustos ayına farkındalık katmaya hazırız, peki siz?

 

📚Genç Mekan’ın en güzel geleneklerinden biri olarak, kitabımızı alıp İstanbul’un tadını çıkarmaya devam ediyor ve Rami Kütüphanesi’nde Birlikte Okuyoruz! Rami Kütüphanesi’nin tarihi atmosferi altında çevirdiğimiz her sayfa; zihnimize ve gönlümüze ulaşacak, dostluğumuza dostluk katacak!

 

🌍Gündemi çözümlemenin yolu dünyayı ve ülkemizi tanımaktan geçer. Bir ülkeyi tanımak ise vizyonunu, politikalarını ve dinamiklerini kavramakla olur. “Gündem Tartışmaları” seminer dizisinde gerçekleştireceğimiz  “Dünya Nereye Dönüyor?”, “Türkiye’nin Yerel Dinamikleri” ve “Türkiye Yüzyılı Gençlere Ne Vadediyor?” başlıklı oturumlarda tüm bu konuları masaya yatırarak dünyayı ve ülkemizi tanıyacağız. 

 

💲Ekonomi herkesin gündeminde, doğru politikalar ve yanlış politikalar devamlı tartışılıyor. Peki İslam’ın bu konuda nasıl bir çözüm sunduğunu hiç konuştuk mu? Sosyal adaleti ve dengeyi temel alan, kul hakkına ve Allah’ın kanununa riayet eden İslam İktisadı’nın kapılarını “Ekonominin Temel Konuları ve İslam Ekonomisi” ile aralayacağız.

 

❔Kariyer seçiminin ilk ve en önemli adımı kendimizi tanımaktır.  Güçlü ve zayıf yönlerimizi, sevdiğimiz ve sevmediğimiz şeyleri fark etmemiz; hedeflerimizi belirlemede ve gerçekleştirmede kolaylık sağlar. “Kariyer Yolculuğunda Kendimizi Tanımak”  ve “Ben Nasıl Büyük Adam Olucam?” ile aklımızdaki soru işaretlerine yanıt arayacağız. 

 

❤️‍🩹Kurduğumuz en yakın ve derin bağları aile fertlerimizle kurarız. Ancak buna rağmen bazı zamanlar  anlaşılmadığımız ve sevilmediğimiz hissine kapılabiliriz.  Bu noktada yapılması gereken durup bir düşünmek ve kendimize  bazı sorular sormaktır. “Ailemiz Bizi, Biz Ailemizi Ne Kadar Kabulleniyoruz?” ile aile içi ilişkilerimizi masaya yatıracağız. 

 

⛓️ Geçmişe doğru korkulu bir yolculuk yapmaya hazır mısınız? Osmanlı’da anlatılan nice efsanaleri, ürkütücü masalları ve mistik inanışları dinlemek üzere “Osmanlı’da Korku Geleneği” etkinliğinde bir araya geleceğiz. Etkinliğimizde Yedikule Zindanları’nın gizemli atmosferine inecek ve korkunun sınırlarında dolaşacağız.

 

🔮Osmanlı’nın gizemli dünyasına adımlarımızı atıyoruz. “Osmanlı’da Falcılık” ile bu gizemli dünyadaki fal geleneğini keşfedecek ve son derece tartışmalı olan falcılığı her cepheden ele alacağız. 

 

🐉Evliya Çelebi acayip ve garip hikayeler anlatmayı çok severdi. Biz de dinlemeyi severiz. Evliya Çelebi’nin cadı avları, tılsımlar ve sihirlerle dolu fantastik dünyasını “Evliya Çelebi’nin Acayip Hikayeleri” seminerinde dinleyeceğiz.

 

👤Daha evvel kendimizi ve çevremizi tanıma yolunda önemli duraklardan biri olan “Mizaç” eğitimini tamamlamıştık. Şimdi bu eğitimi bir adım ileriye taşıyacak ve “İleri Seviye Mizaç Eğitimi”nde buluşacağız. Böylece kendimizi ve çevremizi daha iyi tanıyacak, sahip olduğumuz potansiyeli daha iyi anlayacağız. 

 

🌻Binbir renge ve binbir dokuya sahip bitkilerden elde edilen yağların etkileri saymakla bitiyor mudur? Fiziksel sağlığımızdan ruhsal sağlığımıza dek pek çok faydası olan aromaterapiyi, “Aromaterapi ile Gelen Şifa”da konuşacağız.

 

🎶 Türk Sanat Müziği’nin eşsiz ezgileri ile ruhumuzu dinlendireceğimiz, notalara muhabbetimizin karışacağı Genç Fasıl’da güzel bir akşam geçireceğiz.

 

👣 “Çok okuyan mı bilir, çok gezen mi?” tartışmasına son noktayı koymaya geliyoruz. Hem okuduğumuz hem gezdiğimiz hem de önemli şahsiyetleri tanımayı amaçladığımız “1 Şehir, 1 Eser, 1 Şahsiyet” üçlemesinde bu ay Edirne’yi keşfedeceğiz.

 

🧺Yaz demek; tatil demek, güzel havalar demek. En önemlisi ise piknik demek! Bol bol muhabbet edip yeni dostluklar kuracağımız, güzel havanın ve yiyeceklerin keyfini çıkaracağımız “Genç Gönüllüler Pikniği”nde buluşalım!

 

🏐Sporun iyileştirici ve birleştirici bir etkisi olduğu muhakak, o halde Genç Gönüllüler Voleybol Turnuvası’nda buluşalım! Turnuvadan sonra hep akılda kalacak o vuruşu yapmak için seni bekliyoruz!

 

🧶Aranızda örgü tutkunları olduğunu biliyoruz! Güzel bir havada denizin sesini dinlerken birbirimize yeni modeller gösterebileceğimiz “Sahilde Örgü Çanta Atölyesi”ne bekliyoruz!  

 

🌘İstanbul’un ruhunu keşfetmek için en güzel vakittir belki gece. Kim bilir içinde neleri saklar?  Ay ışığı altında yükselen minareler, şehri süsleyen saraylar ve tarihe şahitlik eden sokaklar belki bir hikaye anlatır. Yıldız Sarayı’ndan Yahya Efendi Camii’ne güzel bir “Gece Yürüyüşü” yaparken gecenin sakladıklarını bulacak, yolun anlattıklarını dinleyeceğiz. 

 

📸İstanbul’u çok seviyoruz, İstanbul’un fotoğraflarını çekmeyi de öyle! Renkli sokakları, tarihi yapıları, kiliseleri ve insanları ile hep bir fotoğraf karesini andıran Balat’ta “Fotoğrafçılık Gezisi”ne çıkıyoruz!

 

👣Türkiye tarihinin en önemli olaylarının vuku bulduğu bir zamana, 62 sene önceye gitmek mümkün. 1960 Darbesi’nin izlerinin takip edilebileceği, Adnan Menderes ve arkadaşlarının son günlerini geçirdiği Demokrasi ve Özgürlükler Adası; dönemin koşullarını bugüne taşıyor. İsmiyle müsemma bu ada, Türkiye’nin yaşadığı demokratik dönüşümü en iyi şekilde yansıtıyor. Dünümüzü anlatan ve yarınımız için bir yol haritası olan adadaki müzeleri, yapıları ve açık hava sanat eserlerini hep birlikte keşfedelim! 

 

🫂Liseli genç hanımların kendilerine ve dünyaya dair farkındalık kazanacağı, unutulmaz anılar ve farklı deneyimler biriktireceği bir kampta buluşuyoruz! Seminerlerden atölyelere, gezilerden oyunlara ve yarışmalara dek uzanan dolu dolu bir yaz tatili geçirirken diyecekleri tek bir şey var: Gelmesem Olmazdı!

 

🎙️Münazaranın inceliklerini öğrendiğimiz, gündeme dair okumalarla argümantasyon kabiliyetimizi güçlendirdiğimiz ve heyecan dolu münazara maçlarıyla tecrübelendiğimiz “Konuşan Kürsü” eğitimi Ağustos ayına renk katıyor! 

 

✨Önceki aylarda başlayan ve bedenimiz hakkında farkındalığımızı artıran, fiziğimizi güçlendiren  “Fiziksel Egzersizler – Duruş ve Nefes Egzersizleri” yoluna devam ediyor! 

 

Genç Mekan’da yaz ayı dolu dolu, bir tek siz eksiksiniz!

Bir Yorum Yap