Sanat Tarihi 101 – Roma Sanatı / Genç Mekan

Faaliyet Detayları

  • Pazar | 1 Ocak 2023
  • 19:00

📯İtalya’da doğan ve şehir devleti olan Roma’nın tüm Akdeniz’i kapsayan imparatorluk sürecinde Roma sanatına kattığı Helenizm akımını, Etrüsk esintileri ve hatta Mısır hiyerogliflerinin kalıntılarını inceleyeceğimiz Sanat Tarihi 101 serimizde  “Roma Sanatı” nın detaylarına iniyoruz.

🌎Tarih boyunca adından sıkça bahsettiren Roma; İtalya kökenli olduğu gibi Doğu Roma ve Batı Roma olarak ayrılmış, imparatorluğun başkenti Konstantin’e taşınmıştır.

🏛️Antik Roma ve Doğu Roma dönemlerinde değişen ekoller, dini anlayış ve mezhep farklılıklarının sembollere yansıması, mimari yapılar, heykeller ve süslemelerin hikayelerini dinleyeceğimiz; Panteon Tapınağı’ndan Ayasofya’ya kadar uzun bir sürecin takibini izleyeceğimiz “Sanat Tarihi 101- Roma Sanatı” programımızı Sanat Tarihçisi Hesna Haral’dan 1 Aralık Pazar saat 20.00’de zoom platformu üzerinden dinleyeceğiz.

⚔️Mor rengin, çift başlı kartalın ,lejyonların ve gladyatörlerin şehri Roma’yı; İskender’i, Brütüs’ü ve Sezar’ı ile tanıdığımız Roma’yı bu sefer Sanat Tarihçisi gözü ile bakmak için kayıt olmayı unutmayın!