Sanat Tarihi 101 / Genç Mekan

Faaliyet Detayları

  • Pazar | 4 Aralık 2022
  • 19:00

🫱🏻 İnsanlığın parmaklarından dökülen notalar, boyalar, yapılar, savaşlar, göçler, ritüeller, eserler kısacası sanat tarihi.

⚜️Yaşam biçimlerinin kalıtsallaşarak aktarıldığı, ritüellerin sembollere dönüştüğü çeşitliliğin ve zenginliğin kurucusu medeniyetler.

🏯Eser insandan, insan medeniyetten beslenir. Ancak medeniyetlerde birer eserdir. Kadim medeniyetlerin esintileri, Akdeniz’in boğaz yakan tuzundan Mezopotamya’nın çöllerine uzanacağımız “Sanat Tarihi 101” serisi Aralık ayında Dr. Öğr. Üyesi Hesna Haral ile başlıyor.

🏛️Beş hafta devam edecek olan serimizde sanat tarihinin temellerinden kadim antik medeniyetlerin sanatlarına özellikle mimari ve heykel yapılarına eğileceğiz. Tarih öncesi dönemlerden Mezopotamya’ya; Neolitik dönemden kadim Anadolu medeniyetlerine; Eski Yunan sanatı ve Helenizm ile Roma sanatının detaylarının üstünde durcağız.

🔱Sanat tarihi disiplinini tanıyacağımız, temel araştırma ilkelerine hakim olacağımız, bir doğuş olarak medeniyetlerin beşiklerinde sallanacağımız eğitimimizin ilk dersi 4 Aralık Pazar 19.00’de zoom platformunda.

📌4.12.22/ Sanat Tarihi Nedir?
📌11.12.22/ Tarih Öncesi ve Antik Dönemde Mezopotamya Sanatı
📌18.12.22/ Neolitik Dönem-Kadim Anadolu Medeniyetleri
📌25.12.22/ Eski Yunan Sanatı
📌2.01.23/ Roma Sanatı