Hikayeler Labirenti: Galata-Karaköy

Faaliyet Detayları

  • Pazar | 25 Eylül 2022
  • 10:30

🕰️Karaköy ve Galata Marmara İle Haliç’in, 72 Milletle Osmanlı’nın, deniz ile paranın, efsane ile gerçeğin birleştiği yer!
⚔️Fedailerden Sadrazamlara, Azizlerden Sahabelere, büyük arbedelerden birlikte yaşamanın ahengine kadar her şey burada.
🪞Her kapıyı açtığında, her köşeyi döndüğünde başka bir dinin, başka bir milletin hikayesine gitmeye hazırsan, turumuza bekliyoruz!
🏺Şehr-i İstanbul’un saraya karşıdan bakan kıyısında, her zaman ticaret ile anılan, rıhtımına her milletin gemisinin demirlediği, gemilerden şehre, şehirden gemilere fıçıların taşındığı, denizcilere misafirperver olmak için zevke sefaya dalmış ama karaya sapasağlam ayak basmalarına şükretmeleri için de bağrında her dinin ibadethanesi saklamış muhittir Karaköy.
🕯️Bu Pazar yeraltından çatılara tüm hikayelerini keşfetmek için sizi Karaköy ve Galata’ya bekliyoruz!
📍25 Eylül Pazar saat :10.30’da Rehber Ayşegül Sofuğlu ile “Hikayeler Labirenti: Galata-Karaköy” gezisinde ilmek ilmek Karaköy’ü öğreniyor, geziyor ve keşfediyoruz.
📌Buluşma Noktası: Karaköy Ziraat Bankası Önü (Sahil).
👉🏻Rota:
Masonik heykelleri ile ünlü Ziraat Bankası, Ömer Abed Han, Karantina Komutanlığı, Yeraltı Camii ya da Kastellion Mahzeni, Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii, Aya Nikola Kilisesi, Fransız Geçidi, Manastır Han, Aya Andrea Kilisesi, Aya Panteleymon Kilisesi, Türk Ortodoks Kilisesi, Kılıç Ali Paşa Camii ve Hamamı, Tophane Çeşmesi , Kemeraltı Caddesi, Surp Pırgıç Katolik Ermeni Kilisesi, , Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, St Benoit Lisesi ve Şapeli, Karaköy Palas, Tünel, Galata Mevlevihanesi, 6. Daire, Frej Apartmanı, Büyük Hendek Sokak, Neve Şalom ve 500. Yıl Musevi Müzesi, Galata Kulesi, Serdar-ı Ekrem Sokak, Kamondo Han, Doğan Apartmanı, Kırım Kilisesi, Yüksek Kaldırım, Avusturya Aşkenaz Sinagogu, Kamondo Merdivenleri, Ceneviz Sarayı, Sen Piyer Han, Yahudi Yokuşu, İtalyan Sinagogu, Laleli Çeşme, Galata Surları, Arap Camii, Ceneviz Mahkemesi, Bank-i Osmani-I Şahane Binası
Not:Bazı binalar sadece dışarıdan görülecektir.