Hanım Sahabeler- Hz Zeynep binti Cahş / Genç Mekan

Faaliyet Detayları

  • Perşembe | 6 Ekim 2022
  • 11:00
  • Selamiali, Kuruçeşme Camii Sokak, NO:8 Daire 5 Kat 4. Fıstıkağacı-Üsküdar/İSTANBUL (Fahreddin Tivnikli Camisinin arkası)
  • 0216 310 99 25

✨Nikahı Ayet-i Kerime ile kıyılan validemiz ; Zeynep binti Cahş
🌓Annesi tarafından Hz. Peygamber ile akraba olan Zeynep validemizin abisi Uhud Savaşı’nın büyük kahramanlarından Abdullah bin Cahş’dır.
🌙Soylu, iffetli, asil ve güzel bir hanım olan Zeynep validemiz Peygamber efendimizden önce Zeyd bin Harise ile bir evlilik yapmıştır.
🌕Efendimiz, asr-ı saadet döneminde her konuda cahiliye döneminden kalmış gelenekleri yıkmaya çalışmış ve bunun örneklerini hep ilk elden kendisi tarafından göstermiştir.
🌔Zeyd bin Harise ile olan evliliği sonrasında Hz. Peygamber ile nikahı kıyılan Zeynep validemizin hem boşanması hem de evliliği cahiliye dönemi geleneklerinin yıkılmasında örneklik teşkil etmektedir.
🌖Azhâb suresi 36./40. ayetlerde anlatılan Zeynep binti Cahş validemizin ilk evliliği, boşanması, Hz. Peygamber ile nikahı, evliliği sonrasındaki hayatını ev validemizin duruşunu, örnek davranışlarını dinlemek için 6 Ekim Perşembe saat 11.00’de Yağmur Ünalan hocahanım ile Genç Mekan’dayız.
Not: Programımız yüz yüze gerçekleşecektir.