İlim Kendin Bilmektir – 1

Faaliyet Detayları

  • Pazartesi | 5 Ekim 2020
  • 20:00

“Hepimiz bir şeyler biliyoruz ama bilgi hakkında gerçekten ne biliyoruz?”

Ekim ayını birbirinden kıymetli konukları ağırlayacağımız programlarla karşılıyoruz. Ayın ilk haftasında “İlim Kendin Bilmektir” başlıklı konuşma serisiyle bilginin ve ilmin izinde bir yolculuğa çıkacağız.

Yaşadığımız modern çağda her şey hızla akarken bilgi kavramı da bulanıklaşmaya başladı. Sayısı artan iletişim kaynaklarıyla her çeşit haberin ve bilginin bireylere anında ulaşması her bilgide doğruluğun sorgulanmasını da beraberinde getirdi. Hızın ön planda olduğu bu dönemde biraz yavaşlayarak konunun özüne inecek ve bilgi gerçekten nedir sorusunun cevabını arayacağız. Bilginin ne olduğunu ararken aynı zamanda bilim bilgi midir, doğu ve batı ilimleri arasındaki fark nedir soruları çerçevesinde bilgi bilinci konusunu işleyeceğiz.

“Gerçek Bilgi Nedir? Bilgi Bilim Midir?”, “İlim Nedir? Ne Değildir?” ve “İlmin İçinde Bilgi ve Bilim Nerede Yer Alır?” başlıklarıyla 3 farklı oturumda gerçekleştireceğimiz programlarda bilgi konusunu Merve Nur Tüfekçi ile Şeyma Üçkardeş moderatörlüğünde konuşacağız!

Konuk: Merve Nur Tüfekçi

Sosyoloji mezunu olan ve toplum bilimleri üzerine yüksek lisans yapan Merve Nur Tüfekçi uzun süredir sivil toplum kuruluşlarında görev alıyor. Sosyoloji eğitimini hafızlık eğitimiyle kesiştirerek doğu-batı ilimlerinin farkını araştırıyor ve bu ilimlerin sentezinin yapılmasında kullanıyor.