Dönüşümlü Fikirler – Mart 2020

Faaliyet Detayları

  • Perşembe | 12 Mart 2020
  • 13:00
  • İSAR Fıstıkağacı, Selamiali, Fıstık Ağacı Sokağı, No: 22 Üsküdar (Fahreddin Tivnikli Camii arkası)
  • +90 216 532 00 41

Kapitalizm bizlere “kullan at” diyerek tüketim kültürünü dayatsa da bir tarafta “DIY/Kendin Yap” çılgınlığı aldı başını gidiyor.

Kadim kültürümüzde israf haramdır, Anadolu irfanı bir eşyanın asla sadece o eşya olmayacağını gösteren en orijinal örneklerle dolu. Eskiyen her şeyden başka bir şey çıkaran annelerin çocuklarıyız.

Geri dönüşüm fikirlerinin sonu yok ve bu fikirlerle çöpe atmaya kıyamadığımız, fonksiyonunu yitirmiş eşyalara yeniden işlev kazandırabilir; maddi manevi kazanç sağlayabiliriz.

Bunun için olağanüstü yeteneklere ihtiyacımız yok, ihtiyacımız olan sadece âtıl durumdaki eşyalar, biraz emek ve sınırsız hayal gücü.

En yakın arkadaşımız silikon tabancası ile “atsam atılmıyor satsam satılmıyor” dediğimiz her şeyi zamanın ve zeminin ruhuna uygun olarak yeniden yorumlayacağız.

Bu atölye ile geri dönüşü(mü)müz muhteşem olacak!

Not: Atölye iki hafta sürecektir.

Yapılacak çalışmalardan bazıları ise şöyle:

Çeşitli geri dönüşüm malzemelerinden kapı süsü yapımı, kullanılmış eski tabakları dekopaj kağıdı ile dekoratif tabaklara dönüştürme, eski kavanozları rölyef pasta ile boyutlandırarak tea lıgt olarak yeniden yorumlama.

Rölyef pasta ve dekupaj kağıdı uygulaması.

Eskitme, kuru süpürme, kolay transfer, wax, varak, kadife doku, stencil, wood grainer gibi çeşitli teknikleri kullanarak katılımcılardan gelen eski ürünlerin yenilenmesi ve başka bir kullanım alanına göre uyarlanması. Örneğin kaşıklıktan dresuar yapımı, eski bir sehpanın vintage görünümü kazanması ve buraya yazsak sığmayacak kadar çok örnek.

Geri dönüşüm atölyesi hayal gücün kadar ürün ortaya koymak için seni bekliyor!

İki haftalık atölye ücreti 120 TL’dir.

Kontenjan sınırlıdır.

Son Başvuru Tarihi: 4 Mart Çarşamba


Merve Kurtoğlu Temizcan Kimdir?

1989 İstanbul doğumlu. Sakarya Üniversitesi Matematik Bölümü mezunu. Üniversite’de “Altın Oran” üzerine akademik çalışmalar yaptı. Geri dönüşüm ve dekorasyon eğitimi aldı ve bu alanda çeşitli atölyeler düzenledi. Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde eğitimler verdi. Eşyaları yeniden yorumlamaya ve kreatif tasarımlar yapmaya meraklı. Evli ve bir çocuk annesi.