Doğu Seyahatnamesi

Faaliyet Detayları

  • Pazartesi | 14 Aralık 2020
  • 21:00

GENÇ Derneği bünyesinde 2015 yılında başlayan Hatırat Okumaları programımızı COVID-19 salgını sebebiyle uzaktan video konferans yöntemiyle icra etmeye devam ediyoruz.

30 Kasım 2020 Pazartesi akşamı gerçekleştirdiğimiz programımızda Ali Suat tarafından kaleme alınan “Bir Osmanlı Bürokratın Suriye, Irak ve Arabistan Seyahatnamesi” adlı kitabı tahlil ettik. Osmanlı bir bürokrat olarak görev icabı yola çıkan ve Suriye-Irak üzerinden geçerek Necit’e giden, ardından dönüş yolculuğunda yine Irak’a uğrayıp ardından Medine-i Münevvere’yi ziyaret ettikten sonra Petra kalıntılarının bulunduğu Vadi Musa’dan geçişini anlatarak kitabını sonlandıran Ali Suat, bütün bu seyahatini gün gün not almış, ortaya harika bir çalışma çıkarmış. Yayınevinin döneme ait fotoğraflara ek olarak bazı şehirlerin güncel fotoğraflarını da ekleyerek zenginleştirdiği eser hem bir hatırat hem de seyahatname niteliğinde.

Bir sonraki programımızda ise  Ricoldus de Monte Crucis tarafından kaleme alınan “Doğu Seyahatnamesi” kitabını tahlil etmek üzere 14 Aralık 2020 Pazartesi akşamı video-konferans yöntemiyle buluşacağız.

Programa katılmak için aşağıdaki formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz.

Tüm beyefendiler Hatırat Okumaları’na davetlidirler.