• Aziz Mahmut Hüdayi Mah. Gülfem Sk. No 22 Üsküdar / İSTANBUL
  • (0216) 532 00 42
  • iletisim@gencdernegi.org

İhsan Kabil Bu Cuma Akşamı GENÇ`te

 Genç Akademi`de her cuma günü gerçekleştirilen Cuma Konferansları’nda bu hafta İhsan Kabil ile "Türk Sinemasından Evrensele" adlı söyleşi gerçekleştirilecektir.

 
Söyleşi 7 Mart Cuma günü saat 18:30’da Genç Dergi Üsküdar Şubesi’nde gerçekleşecektir. Vakti olan ve Cuma akşamlarını ihya etmek isteyen herkesi bu söyleşiye bekleriz.
 
Not: Katılım sadece erkeklere yöneliktir.
 
İhsan Kabil kimdir?
 
1959 yılında İstanbul`da doğdu. Darüşşafaka Lisesi’nde okudu. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. B.Ü. Sinema Kulübü’nde faaliyetlere katıldı. Gelişim Sinema, Gösteri, Kinema, Ve Sinema gibi dergilerde tercüme, derleme ve film eleştirileri yayınlandı. ABD’de Ohio State Üniversitesi’nde sinema dalında yüksek lisans yaptı. Bilim ve Sanat Vakfı’nda sinema seminerleri düzenledi. Ayşe Şasa ile Kanal 7’de film yorumları yaptı. Zaman, İzlenim, Yeni Şafak, Dergah gibi yayın organlarında sinemayla ilgili yazıları çıktı.
 
2005’te Eurimages’in Türkiye temsilciliğine getirildi. İki yıl bu görevi sürdürdü. Bir yıl sonra da Avrupa Görüntü-Ses Gözlemevi’nin Türkiye temsilcisi oldu. Kazakistan Almatı ve İran Fecr Film Festivallerinde jüri üyeliği yaptı. TRT’de danışmanlık ve film programcılığı yaptı. İstanbul Kültür A.Ş.’de sinema etkinlikleri yöneticisidir. Star gazetesinde sinema değerlendirmeleri yaptı. Düş, Gerçek ve Sinema adlı bir eseri vardır.